hulajnoga dla dziecka

Każdy rodzic powinien zachęcać swoje dziecko do spędzania czasu na świeżym powietrzu i do aktywności fizycznej. Hulajnoga dla dziecka jest z tego powodu świetnym pomysłem. Sprzęt ten cieszy się coraz większą popularnością i nie ma co się temu dziwić – dzieci po prostu go uwielbiają. Zanim jednak kupisz coś takiego swojej latorośli, dobrze przemyśl swój wybór. Sprzęt musi być bowiem bezpieczny, solidnie wykonany i dopasowany wielkością do Twojej pociechy. Jak w takim razie prawidłowo go wybrać? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Dlaczego nie kupować pierwszej napotkanej hulajnogi w sklepie?

Teoretycznie może się wydać, że kupno tej rzeczy to żadne wyzwanie. W każdym sklepie, nawet i w hipermarkecie, można je przecież znaleźć bez problemu. Do tego zazwyczaj nie kosztują one ogromnych pieniędzy. Niestety, prawidłowy wybór ma tutaj ogromne znaczenie.

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że hulajnoga dla dziecka nie jest zabawką. Jakby na to nie patrzeć, jest to sprzęt sportowy, który umożliwia Twojej latorośli aktywność na świeżym powietrzu. Pierwszym problemem będzie więc jakość zastosowanych materiałów. Najtańsze są wykonane z tandetnego plastiku, który może uszkodzić się już przy pierwszej, bardziej intensywnej zabawie. Produkty te nierzadko nie są zbyt dobrze zaprojektowane. Mogą mieć różne wystające elementy czy ostre fragmenty, przez które Twoje dziecko może zrobić sobie krzywdę.

Zakup hulajnogi - na co zwrócić uwagę?

Kolejna kwestia, to wielkość. Hulajnoga dla dziecka musi być dopasowana rozmiarem do wieku, wzrostu dziecka oraz wagi młodego człowieka. Zbyt mała stanie się zupełnie bezużyteczna. Nie polecamy również kupowania zbyt dużego sprzętu. Ze swojego doświadczenia wiemy, że wielu rodziców kupuje go niejako „na zapas”. Teraz wybierają większą, aby dziecko mogło cieszyć się hulajnogą przez dłuższy czas, gdyż za chwilę i tak urośnie.

To spory błąd. Za duża hulajnoga dla dziecka jest po prostu niebezpieczna, gdyż młody człowiek może mieć problemy z jej opanowaniem. Często będzie ona również zwyczajnie zbyt ciężka.

Radzimy również, aby raczej szerokim łukiem omijać hulajnogi składane. Są one doskonałe dla dorosłych. Można pojechać sobie na przykład do pracy, złożyć sprzęt, wziąć ze sobą pod pachę i schować pod biurko. W przypadku dzieci może się to nie sprawdzić. Młody człowiek nierzadko bardzo intensywnie wykorzystuje ten sprzęt. Pojawia się więc ryzyko, że hulajnoga złoży się podczas jazdy i tragedia gotowa. Warto o tym pamiętać!


Jak wybrać pierwszą hulajnogę dla dziecka

Podsumujmy zatem wszystko, co napisaliśmy w poprzednim akapicie. Jeśli zastanawiasz się, jaką hulajnogę kupić, zwróć przede wszystkim uwagę na to, że dobra hulajnoga dla dziecka:

  • jest wykonana z dobrych jakościowo materiałów,
  • nie ma ostrych krawędzi oraz wystających elementów,
  • nie jest składana,
  • została dopasowana wielkością do wieku, wzrostu i wagi dziecka.

Najwyższej jakości hulajnogi

Najlepsze i najpopularniejsze hulajnogi dla dzieci i nie tylko znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy do zakupów.

Hulajnoga dla dziecka – wygląd i funkcjonalność muszą zejść na drugi plan

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że większość ludzi kupuje wzrokiem. Chętnie wybieramy coś, co ładnie wygląda, nawet jeśli przedmiot mniej efektowny jest lepiej wykonany. W przypadku hulajnogi dla dziecka trzeba działać jednak całkowicie odwrotnie.

Najpierw zwracamy uwagę na jakość wykonania, a dopiero później wybieramy coś ładnego i funkcjonalnego. Lepiej, aby hulajnoga dla dziecka była mniej funkcjonalna, niż żeby była zrobiona z miernej jakości materiałów.

Wysokiej jakości sprzęt będzie posiadał specjalny certyfikat bezpieczeństwa. Warto poszukać odpowiednich informacji na opakowaniu, zanim dokona się zakupu. O ostrych krawędziach i wystających elementach już wspominaliśmy. Hulajnogę trzeba dokładnie obejrzeć z każdej strony i upewnić się, że jest bezpieczna dla młodego człowieka.

Nie będziesz musiał jednak tego wszystkiego sprawdzać, jeśli skorzystasz z oferty naszego sklepu internetowego. Mamy hulajnogi wyłącznie najwyższej jakości, certyfikowane i pochodzące od najlepszych producentów. Sprzedajemy je w konkurencyjnych cenach, dlatego już teraz zapraszamy do zakupu.

Hulajnoga dla dziecka – prawidłowy dobór jej wielkości

Czas teraz zająć się kwestiami wielkości. Przede wszystkim na opakowaniu, jak również w opisie, producenci zawsze podają dokładne informacje, dla kogo sprzęt jest dedykowany. Mamy tam między innymi sugerowany wiek młodego człowieka oraz jego wzrost. Często pojawia się również waga, na którą także należy zwracać uwagę.

Nie każdy rodzic wie jednak, jak prawidłowo zmierzyć swoje dziecko. Nie chodzi tutaj bezpośrednio o wzrost, ale o wysokość od stóp do dłoni. Przed zakupem trzeba dokonać więc odpowiedniego pomiaru. Robi się to w następujący sposób:

  1. Dziecko należy ubrać w buty, które najczęściej zakłada wychodząc na świeże powietrze,
  2. Następnie młody człowiek musi stać wyprostowanym, zgiąć ręce w łokciach (około 90 stopni), a następnie trzyma je w powietrzu tak, jakby miało je na kierownicy hulajnogi,
  3. W takiej pozycji mierzy się odległość od ziemi do rąk.
 

Jak wybrać hulajnogę w oparciu o te dane?

Jak wykorzystać te dane przy zakupie hulajnogi? Po prostu sprawdzamy, jaka jest odległość od ziemi do uchwytów na jej kierownicy. Im bardziej oba wymiary będą do siebie zbliżone, tym lepiej. Naturalnie nie ma co szukać ideału. Raczej nigdy nie uda się znaleźć doskonale dopasowanego modelu, ale wartości zbliżone, już gwarantują dziecko komfort oraz bezpieczeństwo.

Hulajnoga dla dziecka – ile powinna mieć kół?

hulajnoga dla dzieci obraz 8

Kiedy zaczniecie poszukiwać sprzętu dla swojego malucha, na pewno od razu rzucą Wam się w oczy różnice w ilości kół. Na rynku dostępne są bowiem hulajnogi:

  • klasyczne dwukołowe,
  • trójkołowe,
  • z czterema kołami.

Hulajnogi dwukołowe

Model dwukołowe są dedykowane bardziej doświadczonym i przede wszystkim starszym już dzieciom. Doskonale trenują równowagę, ale wymagają pewnego treningu, zanim zacznie się na nich płynnie jeździć.

Hulajnogi trójkołowe

Wersje trójkołowe przeznaczone są dla dzieci trochę starszych, które miały już do czynienia z hulajnogą. Mamy tu jedno kółko z przodu, oraz 2 z tyłu (lub odwrotnie). Sprzęt jest już nieco bardziej wywrotny, więc trenuje umiejętność utrzymywania równowagi. Z drugiej strony dwa koła z tyłu dalej gwarantują sporą stabilność

Co w takim razie wybrać? Wiele zależy od wieku dziecka oraz od tego, czy kiedykolwiek jeździło już na hulajnogę. Dla najmłodszych zdecydowanie najlepsze są wersje z 4 kołami. 2 koła z przodu i 2 z tyłu gwarantują doskonałą stabilność i ułatwiają stawianie pierwszych kroków na tym sprzęcie. Są one więc wyjątkowo bezpieczne, ale za to nie trenują zmysłu równowagi.

Warto wspomnieć o tym, że w ostatnim czasie furorę na rynku robią hulajnogi elektryczne. Zdecydowanie odradzamy jednak ich zakup najmłodszym. Taki sprzęt może rozwijać naprawdę duże prędkości. Zbyt młody, nieroztropny jeszcze człowiek może łatwo zrobić krzywdę sobie, jak i innych użytkownikom. Sprzęt elektryczny polecamy bardziej dojrzałym już dzieciom, głównie nastolatkom.

Hulajnoga dla dziecka – z jakich materiałów może być wykonana?

Plastik, metal oraz drewno – z tych materiałów najczęściej robi się ten sprzęt sportowy. Którym z nich warto się zainteresować? Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a wybór zależny będzie tutaj przede wszystkim od wieku dziecka.

Dla młodszych użytkowników o wiele lepsze są drewno lub plastik. Tutaj trzeba jednak iść na pewne kompromisy. Materiały te są dobre dla mniejszych dzieci z racji swojej stosunkowo niskiej wagi. Drewno będzie jednak cięższe względem plastiku, ale za to dużo trwalsze. Kupując hulajnogę plastikową trzeba na pewno bardziej zwrócić uwagę na jej jakość. Najtańsze modele to plastik niesłychanie cienki, wręcz uginający się pod najmniejszym nawet obciążeniem. Taki sprzęt należy omijać szerokim łukiem.

Metalowa hulajnoga dla dziecka może być wykonana ze stali lub z aluminium. Pierwsza z opcji będzie dużo cięższa, ale za to praktycznie niezniszczalna. Niewątpliwie metal to najlepsze rozwiązanie pod kątem wytrzymałości i bezpieczeństwa. Hulajnoga taka jest jednak przeznaczona dla starszych dzieci z racji dość dużej wagi.

Hulajnoga dla dziecka – na co jeszcze zwrócić uwagę?

hulajnoga dla dzieci jaka

Omówiliśmy już podstawowe parametry tego sprzętu sportowego. Każda osoba kupująca go dziecku powinna na poważnie wziąć wszystkie powyższe parametry. Jest jednak jeszcze kilka drobniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Wymienimy teraz kilka z tych najważniejszych:

Dodatkowa funkcjonalność

Kiedy ma się już pewność, że hulajnoga dla dziecka jest dobrze wykonana, z solidnych materiałów i dopasowana do wzrostu dziecka, można zacząć przygląda się funkcjonalności. Niektóre elementy dodatkowe są naprawdę pożądane. Jednym z nich jest miękkie pokrycie rączek kierownicy, które zwiększa komfort korzystania ze sprzętu.

Mniejsze dzieci powinny mieć hulajnogę z hamulcem. Błotnik tylnego koła można naciskać stopą, hamując w ten sposób.

Na pewno przyda się również kierownica z regulowaną wysokością. Dzięki temu hulajnoga będzie służyła dziecku trochę dłużej. Wraz ze wzrostem pociechy, będzie można podnosić kierownicę.

Podest - forma wykonania

Tak, na to również powinno się zwrócić uwagę. Po pierwsze istotna jest jego długość. Musi być na tyle duży, aby dziecko bez problemu mogło stawiać na nim obie nogi. Dobrze, jeśli pokryty będzie specjalną warstwą antypoślizgową.

Ważne może być również to, jak wysoko nad ziemią jest podest. Bardzo niski gwarantuje ułatwia utrzymanie równowagi i idealnie sprawdza się przy jeździe typowo miejskiej. Do użytku terenowego, na przykład w lesie, lepszy będzie wyższy pojazd.

Materiał, z którego koła hulajnogi zostały wykonane

Na rynku dostępne są modele z kołami poliuretanowymi, pompowanymi oponami gumowymi lub pełnymi, zazwyczaj wykonane z mieszanki gumy i tworzywa sztucznego. Wybór zależny jest tutaj głównie od tego, gdzie dziecko będzie jeździło na hulajnodze najczęściej.

Do jazdy typowo miejskiej, a więc po chodnikach i asfaltowych ścieżkach rowerowych najlepiej nadają się koła poliuretanowe. Opcja z pompowanymi oponami sprawdza się idealnie w terenie. Na takiej hulajnodze dziecko może komfortowo jeździć na przykład po lesie. Kółka pełne dedykowane są natomiast do nawierzchni typowo betonowej. Na inne będą generowały duże opory toczenia, a i przyczepność będzie mizerna.

Hulajnogi dla dzieci różnią się średnicą i szerokością kół

Dla młodszych dzieci warto wybierać wersje z większymi kołami. Duże koła ułatwiają poruszanie po trudnym, miejskim terenie. Zakup hulajnogi zatem warto rozważyć pod tym kątem.

Nie można zapominać o akcesoriach do hulajnogi

Na koniec przypominamy wszystkim, że hulajnoga dla dziecka to nie wszystko. Koniecznie trzeba wyposażyć swoją pociechę w dodatkowe akcesoria. Ich zadaniem jest zwiększanie bezpieczeństwa. Podstawą będzie tutaj kask. Zdecydowanie odradzamy wypuszczać dziecko na hulajnogę bez ochrony głowy! Warto dodatkowo zainwestować w ochraniacze na kolana oraz łokcie.

Niezbędne są także odblaski. Niektóre akcesoria montuje się bezpośrednio na hulajnodze. Inne natomiast zaczepia się o ubranie dziecka lub zakłada na przykład na rękę czy na nogę.

Oprócz tego, oczywiście dostępnych jest wiele akcesoriów zwiększających funkcjonalność, czy poprawiających estetykę. Niewielkie torby na kierownicę, naklejki, dzwonki czy rękawiczki na dłonie – to tylko przykłady takich rzeczy. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego. Mamy najlepsze i jednocześnie niedrogie wyposażenie, które na pewno przyda się Twojemu dziecku. Dzięki nam zadbasz o jego bezpieczeństwo oraz wygodę w czasie jazdy na hulajnodze.