Figurówki, a może hokejówki – takie pytanie zadaje sobie mnóstwo osób zaczynających przygodę z jazdą na lodzie. Dzisiaj podpowiemy więc, nie tylko jakie łyżwy kupić, ale także na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru. Zapraszamy do lektury.


Czy warto kupić łyżwy?

Zaczniemy jednak od tego, co na pewno spędza sen z powiek wielu osobom. Czy warto w ogóle inwestować w to akcesorium? Dobrej jakości kosztuje swoje pieniądze, a przecież na każdym lodowisku można je wypożyczyć bez żadnego problemu i za grosze.

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli jest to dla Ciebie wyłącznie okazjonalna zabawa (może ze 2 razy w roku trochę pojeździsz) to faktycznie, inwestowanie we własne łyżwy może nie mieć większego sensu. Jeżeli natomiast planujesz jeździć regularnie (nawet czysto amatorsko), to zdecydowanie polecamy zakup takiego wyposażenia.

Wypożyczane łyżwy często są mocno zmęczone życiem i niskiej jakości. Dodatkowo używa je mnóstwo osób, przez co nie możesz liczyć na to, że but będzie idealnie dopasowany do stopy, wygodny. Pozostają również względy higieniczne, choć wiele zależy tutaj od indywidualnego podejścia. Pewne jest tutaj to, że na wypożyczonym sprzęcie na pewno nie nauczysz się dobrze jeździć. Jeśli więc planujesz zakup, to sprawdź, co wybrać i czym się kierować.

Jakie łyżwy dla początkujących?

Wiele osób pytających znajomych lub rodzinę o to, co kupić na początek, zapewne usłyszy, że hokejówki. Wbrew pozorom jednak często nie będzie to dobry wybór. Aby lepiej zrozumieć problem, należy przede wszystkim znać różnicę pomiędzy tym sprzętem. Łyżwy to łyżwy, ale niepozornie prosta ich konstrukcja znacznie się od siebie różni.

Łyżwy hokejowe


Jak sama nazwa wskazuje, jest to sprzęt dedykowany osobom grającym w hokeja. Mamy tutaj najczęściej plastikowe buty z miękką wyściółką w środku (dokładnie tak samo, jak w rolkach). But zapina się specjalnymi klamrami. Akcesorium to charakteryzuje się jednak również indywidualną konstrukcją łyżwy. Jest ona stosunkowo krótka i idealnie gładka. Dzięki temu można na nich rozwijać bardzo duże szybkości. Jednocześnie konstrukcja taka umożliwia bardziej dynamiczne wykonywanie różnych manewrów na lodzie.

Dlaczego może się ona nie sprawdzić dla osób początkujących? Głównie z powodu krótkiej łyżwy. Taka forma sprawia, że o wiele trudniej utrzymać równowagę, a przecież to właśnie od tego zaczyna się nauka jazdy. Nie ułatwia ona również powolnego przemieszczania się po lodzie. Problemem bywa również forma butów i wiązań - plastikowe nigdy nie dopasują się dobrze do stopy. Plastikowe zatrzaski natomiast nie zapewnią idealnej sztywności.

łyżwy hokejowe obraz

Łyżwy figurowe


W takim razie jakie łyżwy kupić?
Naszym zdaniem początkujące osoby raczej powinny rozglądać się jednak za figurówkami. Co je odróżnia od wersji hokejowej? W zasadzie wszystko!

Po pierwsze sama łyżwa. W tym wydaniu jest ona znacznie wydłużona w tylnej części. Elementem charakterystycznym są dodatkowe ząbki, znajdujące się na zaokrągleniu z przodu płozy. Stosuje się je w bardzo konkretnym celu. Ząbki wgryzają się w lód. Dzięki temu łyżwiarz może zawracać dosłownie w miejscu, jak również wybijać się do góry.

Oczywiście amator na pewno nie będzie takich akrobacji robił. Czemu są w takim razie lepsze? Dłuższa łyżwa bardzo ułatwia zachowanie równowagi. Jazda na nich jest przy tym płynniejsza i komfortowo można sunąć po lodzie, nawet z niewielką szybkością.

Zaletą są również buty, które tu mają bardziej klasyczną formę. Wykonuje się je ze skóry prawdziwej, lub syntetycznej. Materiał ten dużo lepiej dopasowuje się do stopy. Już po kilku jazdach komfort noszenia łyżew figurowych będzie naprawdę wysoki. Do tego dochodzą sznurowane wiązania. Choć są one uciążliwe, to jednak dużo równomierniej naciągają but (mocowanie jest stabilniejsze). Łyżwy figurowe są także wyższe. But zachodzi daleko ponad kostkę, usztywniając i chroniąc przed kontuzjami.


Jak dobrać łyżwy? Warto po prostu przejechać się w obu typach

jakie łyżwy kupić

W większości przypadków figurówki naprawdę będą lepszym rozwiązaniem. Choć są droższe, to jednak ułatwiają naukę i dają wiele możliwości rozwijania swoich umiejętności jazdy. Tak naprawdę każdemu rekomendujemy przejechanie się w obu rodzajach sprzętu, zanim podejmie się decyzję.

Bardzo często na lodowiskach jest możliwość wypożyczenia figurówek oraz hokejówek. Warto przetestować sobie oba rodzaje i samodzielnie ocenić, w którym czuje się lepiej. Każdy może mieć inne oczekiwania i takie rozwiązanie gwarantuje dokonanie trafnego wyboru.

Jakie łyżwy kupić pod kątem wyboru materiału?


Warto nieco więcej uwagi poświęcić samym materiałom, z których wykonuje się buty. W figurówkach mamy po prostu skórę. Hokejówki to plastikowa obudowa z miękką, materiałową wyściółką. Oba te rozwiązania mają swoje zalety, ale także wady. Sprawdźmy w takim razie te najważniejsze.

Buty plastikoweZ punktu widzenia początkującej osoby, są one o tyle dobre, że naprawdę trudno je uszkodzić.
Łyżwy hokejowe produkuje się z myślą o agresywnej rywalizacji na lodzie. Zderzanie się zawodnik nie jest przecież niczym niezwykłym. W efekcie taki sprzęt może służyć naprawdę bardzo długo. Wnętrze obudowy buta wypełnia się natomiast specjalną wkładką z miękkiego materiału. Gwarantuje to naprawdę niezły komfort stopie, choć przez plastik utrudniona jest nieco wentylacja.

Z drugiej strony problemem jest stosunkowo wysoka waga. Dłuższe użytkowanie hokejówek po prostu męczy. Łatwo także dobrać źle buty do swojej stopy. Plastik w żaden sposób nie dopasuje się do nogi i jeśli będzie źle wyprofilowany, o otarcia naprawdę nie jest trudno.

Buty ze skóry


W figurówkach mamy za to skórę. Teoretycznie wybór pomiędzy skórą naturalną oraz sztuczną nie będzie miał dla amatora większego znaczenia. Syntetyczny odpowiednik po prostu gorzej przepuszcza powietrze, przez co stopy bardziej się pocą.

Na pewno jednak takie buty zawsze będą najwygodniejsze. Istotne jest tutaj to, że skóra szybko dopasowuje się do stopy. Pierwsze jazdy mogą być trochę niekomfortowe, ale w krótkim czasie się to zmieni. Konstrukcja taka jest przy tym lżejsza, choć redukcję wagi ogranicza dłuższa, niż w hokejówkach, łyżwa.

Tutaj jednak trzeba mieć świadomość mniejszej trwałości. Skórzany materiał, choć jest wytrzymały, to jednak z biegiem czasu może się uszkadzać. Dla niektórych problemem bywa estetyka. Łyżwy figurowe dostępne są najczęściej w kolorze białym, czarnym lub cielistym. Tylko bardzo drogie modele oferowane są w kilku dodatkowych kolorach. Plastikowe, hokejowe odpowiedniki pod tym kątem wygrywają. Kolorystyka nie jest w żaden sposób ograniczona.

Jakie łyżwy kupić – sposób mocowania ma znaczenie

mocowanie łyżew

 

Wcześniej wspomnieliśmy już delikatnie o mocowaniach. W łyżwach hokejowych są to plastikowe zatrzaski. Figurówki natomiast trzeba wiązać normalnymi sznurówkami. Jakie są różnice w funkcjonalności?

Zatrzaski zapina się w ułamek sekundy, co wiele osób uzna na pewno za zaletę. Wystarczy wsunąć nogę do buta, mocno naciągnąć pasek i zblokować klamrę. Oczywiście pasków takich będzie kilka, zazwyczaj 3. Rozwiązanie funkcjonalne jest niestety niezbyt trwałe. Szczególnie w tańszych łyżwach może dochodzi do pękania pasków, wyrywania się trzymających je nitów lub wyrabiania samej klamry. Często naprawa okazuje się nieopłacalna. Konstrukcja ta zmniejsza dodatkowo sztywność buta. Zatrzaski zaciąga się tylko w paru miejscach i stopa nigdy nie jest idealnie utrzymywana w jednej pozycji.

W przypadku sznurówek wadę widać oczywiście, jak na dłoni – jest nią czas przygotowywania łyżew. Oczka w bucie ciągną się praktycznie od czubka stopy, aż daleko nad kostkę. W każdym oczku sznurówkę trzeba dobrze naciągnąć i na koniec jeszcze zaczepić ją o haczyki. Nie da się ukryć, jest to mozolne i zajmuje długo czasu. Z drugiej jednak strony warto się pomęczyć. Sznurówki usztywniają but praktycznie na całej jego długości. Przy prawidłowym zawiązaniu, noga trzyma się naprawdę stabilnie. Nie ma też problemu z uszkodzeniami. Jeśli sznurówka się zerwie, wystarczy kupić parę nowych i je założyć.

Pamiętaj, że rozmiar buta to absolutna podstawa!

Wybór idealnie dopasowanej do potrzeb konstrukcji na nic się zda, jeśli rozmiar łyżew będzie nieprawidłowy. Nie ma tutaj znaczenia, czy kupujecie sprzęt z najniższej półki cenowej, czy naprawdę bardzo drogi. Zawsze poważnie podejdźcie do tematu rozmiaru.

Warto więc wcześniej popróbować różne rozmiary łyżew z wypożyczalni i sprawdzić, w których czuje się najlepiej. Zasada jest tutaj bardzo prosta. Przede wszystkim but nie może być oczywiście za mały, co chyba każdy od razu pozna. Co jednak oznacza, że but jest za duży? Na pierwszy rzut oka jeden numer w jedną lub w drugą stronę może sprawiać wrażenie, że nic się nie zmienia. Po założeniu najlepiej spróbować dynamicznie przesunąć nogę w bucie do przodu. Jeśli jest za duży, stopa wyraźnie się przesunie i dobije do czubków. Jest to sytuacja niedopuszczalna, która oznacza, że łyżwy są po prostu za duże.

Wcześniejsze przetestowanie, który rozmiar będzie najlepszy, jest szczególnie ważny przy zakupach online. Nie macie wtedy możliwości założenia buta na nogę, przed zamówieniem łyżew.

Jakie łyżwy kupić dla dziecka? Czy trzeba zwrócić uwagę na coś jeszcze?

łyżwy dla dziecka

Powyższe zasady mają zastosowanie zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i nastolatków. Sytuacja zmienia się jednak wtedy, gdy łyżwiarz będzie miał zaledwie kilka lat. W zasadzie ograniczenia wiekowe do uprawiania tego sportu praktycznie nie istnieją.
Już 3-latek może z powodzeniem stawiać swoje pierwsze kroki na tafli lodu. Dla tak małego łyżwiarza sprzęt powinien być jednak nieco innym.

Najmłodszym dzieciom warto na początek kupić nie pełne łyżwy, a łyżworolki dla dziecka. Zmysł równowagi u małych dzieci nie jest jeszcze najlepszy. Utrzymanie się na wąskich płozach i śliskim lodzie, może być dla niego niemałym wyzwaniem. Nie chcecie przecież zniechęcić swoich pociech, do tej zabawy, prawda?

Kiedy dziecko trochę już podrośnie i opanuje jazdę na łyżworolkach, można przejść do zakupu pełnych łyżew. Tutaj najlepiej sprawdzają się te z plastikowym butem. Szczególnie polecamy zakup sprzęt z wymiennymi nakładkami. Tzw. produkty 3 w 1 to but, który można w kilka chwil zmienić w łyżwę, łyżworolkę lub wrotkę. W zestawie znajdują się 3 różne, bardzo łatwo wymienne nakładki. Zimą dziecko może bawić się na lodzie, a latem jeździć po asfalcie na wrotkach lub rolkach.

Wysokiej jakości łyżworolki dla dzieci

Na rynku jest naprawdę szeroki ich wybór dla młodszych osób i na pewno każdy szybko znajdzie coś odpowiedniego. Jeśli nasz artykuł pomógł Tobie w wyborze odpowiednich łyżew, zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty.

Przy zakupie łyżew zwróć uwagę na jakość

Dopasowanie rozmiaru, o którym wspominaliśmy wcześniej, to dopiero połowa sukcesu. Jakość wykonania ma tutaj bowiem również ogromne znaczenie. Radzimy szerokim łukiem omijać podejrzanie tanie produkty, oferowane w marketowych wyprzedażach. Nie będzie również dobrym rozwiązaniem zakup sprzętu od kompletnie nieznanych marek. Niestety, dobre łyżwy muszą kosztować przynajmniej kilkaset złotych. Jeśli ich cena jest dużo niższa, niż 300 zł, warto przyjrzeć się takiemu produktowi bardzo dokładnie.

Często o niskiej jakości świadczą szczegóły, których nie widzi się na pierwszy rzut oka. Łyżwy figurowe na przykład muszą być koniecznie mocowane do buta metalowymi śrubami. Podejrzane rozwiązania najlepiej omijać szerokim łukiem. Koniecznie trzeba zwrócić również uwagę na cholewkę. Dobrej jakości produkt będzie miał dodatkowe usztywnienie w okolicach kostki.

O niskiej jakości hokejówek świadczy przede wszystkim podejrzanie miękki plastik. Jest to materiał elastyczny, ale jeśli dosłownie ugina się pod palcami, to łyżwy na pewno długo nie wytrzymają. Warto zwrócić uwagę również na zatrzaski. Powinny poruszać się one płynnie i muszą być solidnie mocowane. Sam zatrzask także powinien być wykonany z lepszej jakości, grubszego plastiku.

Zadbaj o konserwację łyżew i o własne bezpieczeństwo

Na koniec kilka praktycznych porad związanych z eksploatacją tego sprzętu. W zasadzie nie trzeba się o niego bardzo mocno troszczyć, ale wyjątkiem są same płozy. Polecamy ich dokładne wycieranie oraz suszenie po jeździe, aby nie pojawiała się korozja. Przy intensywnej eksploatacji powinno się je również ostrzyć, przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli nie będziesz ich dłużej używał, nasmaruj je olejem lub woskiem, a przed schowaniem do szafy solidnie wysusz oraz oczyść but.

Oczywiście pamiętaj również o swoim bezpieczeństwie. Do łyżew warto dokupić:

  • kask ochronny spełniający odpowiednie normy twardości,
  • specjalne ochraniacze na kolana oraz kostki (szczególnie wtedy, gdy dopiero się uczysz),
  • wygodne rękawiczki (nie chodzi wcale o komfort termiczny, wbrew pozorom otarcie dłoni o lód przy przewracaniu się może być bardzo bolesne).