Narodziny dziecka to wyjątkowy dzień w życiu każdego rodzica. Do tego momentu szykujemy się już na długo przed planowanym porodem. To między innymi remont oraz wyposażenie pokoiku dla noworodka, a do tego zakup odpowiednich ubranek i akcesoriów do opieki. Istotne są również zabawki – w przypadku niemowlaków są one ważniejsze, niż może Ci się wydawać. Nie tylko bawią i zajmują dziecko, ale także wspomagają jego prawidłowy rozwój. Odpowiedni dobór zabawek do potrzeb niemowlaka ma z tego powodu kluczowe znaczenie. Chcesz wiedzieć, co kupić takiemu maluszkowi? Sprawdź w takim razie jakie zabawki dla niemowląt kupić!

Jak wygląda idealna zabawka dla niemowlaka?

Jeśli zastanawiasz się, jaką zabawkę dla niemowląt kupić to musisz pamiętać, że kluczową kwestią jest zawsze bezpieczeństwo! W dobie zalewania rynku chińskimi produktami każdy rodzic musi wykazać się dużą czujnością. W czasie zakupów zaczynamy od sprawdzenia certyfikatów i upewnienia się, że materiały użyte do produkcji są wysokiej jakości. W przypadku niemowlaków zabawki nie mogą mieć żadnych łatwych do wyrwania lub uszkodzenia elementów. Kategorycznie nie może tam być również żadnych ostro zakończonych krawędzi. Najlepiej kupować takie produkty od sprawdzonych, cenionych producentów.

zabawki dla niemowląt jakie kupić

Zabawki muszą mieć charakter edukacyjny, a przy tym spełniać potrzeby tak małego człowieka. Nie obędzie się bez kupowania na zasadzie „prób i błędów”. Każde dziecko jest inne, ma swój unikalny gust. To, że konkretna zabawka podoba się niemowlakowi znajomych, to wcale nie oznacza, że również Twój maluch będzie nią zainteresowany. Z biegiem czasu zaczniesz dostrzegać pewne schematy wiedząc, co najbardziej interesuje Twoją pociechę.

Jak odpowiednio dobrać zabawkę do wieku niemowlaka?

Zastanawiasz się, jakie zabawki dla noworodka wybrać, czy dla niemowlaka? Przyjrzymy się teraz pobieżnie ogólnym zaleceniom związanym z zakupem zabawek niemowlakom. To, czym maluchy będą się bawić, w dużej mierze zależy od ich wieku. Prześledźmy wiec kolejne miesiące życia młodego człowieka pod kątem wyboru zabawek:

Jakie zabawki dla noworodka (do 2 miesięcy życia)

Pierwsze zabawki dla noworodka powinny być najprostsze i duże. Mają one przede wszystkim wzbudzić zainteresowanie wzrokowe. Najważniejsze jest to, że tak młody człowiek bardzo słabo rozróżnia jeszcze kolory. Aby produkt wzbudził zainteresowanie, musi mieć żywe, najlepiej mocno kontrastujące ze sobą barwy.

Jakie zabawki dla 2-4 miesięcznego dziecka


W tym okresie bardzo wyraźnie widać już zainteresowanie dziecka otaczającym go światem. Doskonale w tym okresie sprawdzają się różnego rodzaju maty edukacyjne, proste książeczki, grzechotki i wszystko to, co maluch może bez przeszkód dotykać, gnieść i wkładać do ust.

Jakie zabawki dla półrocznego niemowlaka

To krótki etap, w czasie którego Twoje dziecko może wykazywać dużo mniejsze zainteresowanie zabawkami. Największą ciekawość budzi jego własne ciało. Zaczyna obserwować jego zachowanie, bawi się nóżkami, uderza się, gładzi skórę, itp.Jakie zabawki dla 7-8 miesięcznego dziecka

W tym okresie zaczynają się pierwsze „podróże” malucha. Warto kupić zabawki do raczkowania. Początkowo pełza, a później raczkuje i dosłownie bierze do ust wszystko, co stanie na jego drodze. Musisz zadbać o to, aby zabawki były higieniczne, w miarę twarde i przede wszystkim pozbawione ruchomych elementów. Nie mogą być zbyt małe, aby dziecko przypadkowo ich nie połknęło.

Edukacyjne zabawki dla niemowlaka (od 9 miesięcy życia)

Od tego momentu najlepiej stawiać już przede wszystkim na typowo edukacyjne zabawki. Różnego rodzaju książeczki, wydające dźwięki samochody, klocki o różnych kształtach…To tylko przykłady przedmiotów, które bawią, edukują i rozwijają umysłowo jednocześnie. Oczywiście nadal pamiętaj o tym, że Twoje dziecko będzie poznawać świat buzią!. Kupuj zabawki bezpieczne, wykonane z certyfikowanych materiałów.

Jakie zabawki dla niemowlaka kupić?

Znasz już absolutne podstawy, którymi powinieneś kierować się podczas wyboru zabawki dla swojego nowo narodzonego malucha. Jeszcze raz podkreślamy, że w tym okresie najważniejsza jest troska o bezpieczeństwo młodego człowieka. Jeśli szukasz sprawdzonych, certyfikowanych zabawek, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Mamy szeroki wybór takich produktów w konkurencyjnych cenach.

Staraj się kupować takie produkty, dzięki którym możesz bez przeszkód bawić się z niemowlakiem. To na tym etapie buduje się silna więź pomiędzy dzieckiem i rodzicem. Wspólna zabawa zawsze ją nakręca i pozwala na miłe spędzenie czasu z maluchem. Nie wiesz, co kupić? Sprawdź w takim razie poniższe zestawienie najpopularniejszych produktów. Prezentujemy chętnie wybierane przez rodziców zabawki, które na pewno sprostają oczekiwaniom Twojej pociechy.

Maty i kostki edukacyjne – obowiązkowe wyposażenie dla niemowlaka

Jedną z najlepszych zabawek jest na pewno kostka edukacyjna. Produkuje się ją w pluszowej, mięciutkiej formie dopasowanej rozmiarami do tak małego dziecka. Noworodki są bardzo ruchliwe i kostka znacząco ułatwia rozwój motoryczny. Wersji takich produktów jest mnóstwo na rynku i na pewno każdy znajdzie coś, co przypadnie do gustu jego maluchowi.

Kolejnym „must have” niemowlaka jest mata edukacyjna. Małe dziecko będzie spędzać mnóstwo czasu na podłodze. Mata ma więc nie tylko charakter zabawkowy oraz edukacyjny. Izoluje malucha od chłodnej podłogi, a przy tym jest miękka, amortyzując wszystkie ruchy. Maty dostępne są nawet w formie swoistych puzzli z pianki. Gdy dziecko rośnie, wystarczy dodawać kolejne fragmenty, aby zwiększać jej powierzchnię. Na rynku dostępne są nawet maty interaktywne. Pod kolorową powłoką ukryte są przyciski. Ich naciskanie powoduje generowanie różnych dźwięków.

kostki edukacyjne obraz

 

Małe książeczki dla niemowlaków

Małe książeczki dla niemowlaków

Rodzice powinni czytać dziecku już od pierwszych dni jego życia. Osłuchanie się z językiem jest bardzo ważne i ułatwia późniejszą edukację czytania, mowy oraz pisania. Książeczki edukacyjne zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie dzieci. Wykonuje się je z grubej tektury, dzięki czemu są odporne na ciekawskie rączki i usta dzieciaków.

Wiele książeczek ma charakter interaktywny. Mogą mieć specjalne otwory do umieszczania w nich różnych figurek, przyciski i ukryte głośniki, czy trójwymiarowe modele ukazujące się po otwarciu strony. Książka edukacyjna to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Z ich pomocą maluchy mogą poznawać otaczający ich świat, na przykład dźwięki, kolory, zwierzęta czy rośliny.

 

Zawieszki uspokajające dziecko w wózku lub łóżeczku

Jeśli dziecko mocno grymasi w łóżeczku lub swoim wózku, warto postawić na specjalne zawieszki edukacyjne. Kolorowe, mocno kontrastowe zawsze przyciągają uwagę malucha. Zawieszone w wózeczku uspokoją dziecko i uprzyjemnią spacer lub codzienne zakupy. Z kolei akcesoria powieszone nad łóżeczkiem ułatwią maluchowi zasypianie.

Oczywiście produkty te mogą mieć charakter edukacyjny. Grają, prezentują różne kształty i kolory, pokazują zwierzęta, rośliny czy podstawowe kształty. Wybór jest szeroki i warto mieć pod ręką kilka zawieszek, aby regularnie je wymieniać.

Co bardzo istotne, zawieszki edukacyjne mogą stać się również ciekawą ozdobą pokoju dziecięcego. Bogata kolorystyka oraz wzornictwo dają niczym nieograniczone możliwości ich wyboru.

Zawieszki uspokajające dziecko

 

Zabawki dźwiękowe dla niemowląt – poznawanie świata i lepszy rozwój zmysłu słuchu

Do szczególnej kategorii zabawek zalicza się te, które mogą wydawać dźwięki. Mają one ogromne znaczenie dla rozwoju młodego człowieka. Produkty te wydają na przykład dźwięki różnych zwierząt, naśladują szum morza, płynącej rzeki, jadącego auta i wiele więcej. To na pewno ułatwia poznawanie świata, a do tego przyczynia się do lepszego rozwoju zmysłu słuchu. Zabawki tego typu zawsze wzbudzają duże zainteresowanie. Jeśli dźwięk przypomina szum, gadżet staje się świetnym „usypiaczem” maluszka.

 

Polecamy jednak zwrócić uwagę na to, czy wybrana zabawka posiada regulację głośności. Wiele tanich produktów działa tylko w jednym, zazwyczaj bardzo głośnym trybie. Po pewnym czasie produkt może okazać się uciążliwy dla domowników.

Edukacyjne zabawki dla niemowląt - instrumenty muzyczne

Swego rodzaju rozwinięciem zabawek dźwiękowych, które opisaliśmy wcześniej, są instrumenty. Dla niemowlaków wykonuje się oczywiście ich miniaturowe, uproszone wersje, zazwyczaj zrobione z tworzyw sztucznych. Zabawa dźwiękami zawsze jest bardzo interesująca dla dziecka. Małe fleciki, keyboardy czy gitary na pewno staną się ważnym obiektem zainteresowania młodego człowieka.

Zabawki tego typu rozwijają słuch i zapewniają pierwszą, podstawową edukację muzyczną. Oczywiście należy ograniczać dzieciom dostęp do nich. Na dłuższą metę mogą być bowiem uciążliwe.

instrumenty dla dziecka obrazKlocki dla niemowlaków

Klocki dla niemowlaków

To niewątpliwie najbardziej klasyczna, wręcz ponadczasowa zabawka, która od dawna zajmuje niemowlaków na długi czas. Oczywiście klocki dla tak małych dzieci mają unikalną formę. To zazwyczaj duże bloki, których nie można ze sobą łączyć, ale można je ustawiać na sobie, tworząc różne konstrukcje. Dużą popularnością cieszą się obecnie klocki drewniane. Są nie tylko bezpieczne dla dziecka, ale także wytrzymałe, a przy tym piękne.


Zabawki te mają oczywiście charakter edukacyjny. Same w sobie rozwijają wyobraźnię, rozbudzają logiczne myślenie i uczą koordynacji ruchów. Klocki mogą mieć jednak na swoich bokach różne obrazki. To na przykład literki, z których dziecko może układać pierwsze słowa (oczywiście z pomocą rodziców). Rozmaitość kolorów, form i wielkości na pewno pozwoli dopasować te produkty do gustu młodego człowieka.

Gryzaczki dla niemowląt – gdy dziecku zaczynają rosnąć ząbki

Najtrudniejszym okresem zarówno dla niemowlaków, jak i rodziców, jest moment wyrzynania się zębów. Dziąsła swędzą, bolą i pieką, przez co dziecko jest niespokojne i często płacze. Gryzaki są najlepszym remedium na ten problem. Uśmierzają ból i łagodzą swędzenie, a przy tym po prostu zajmują malucha na długi czas.

gryzaczek dla niemowlaka

Gryzaki mają różne formy i kolory, a więc łatwo dobrać je do potrzeb. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to zabawka przeznaczona do trzymania w buzi. Pamiętaj więc, aby stawiać na produkty wykonane ze sprawdzonych, bezpiecznych materiałów. Dbaj również o sterylność gryzaka!

Zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne i interaktywne

Jeśli chcesz zadbać o prawidłowy rozwój swojej pociechy, koniecznie zainteresuj się produktami sensorycznymi. Są one wykonane w taki sposób, aby ich powierzchnia była dobrze wyczuwalna pod palcami. Dziecko poznaje w ten sposób różne faktury materiału i rozwija swój zmysł dotyku. Produkty tego typu dostępne są w ogromnej ilości form, w tym na przykład puzzle, małe piłeczki czy opisywane wcześniej książeczki lub zawieszki.

 

Osobną grupę stanowią akcesoria interaktywne, również bardzo ważne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka. Zabawki te wydają z siebie dźwięki, drgają, a nawet poruszają się, najczęściej po wykonaniu odpowiedniego gestu. Może to być reakcja na naciśnięcie określonego guziczka lub dotknięcie konkretnego punktu. Producenci często urozmaicają swoje zabawki kolorowymi światełkami, które rozbudzają wyobraźnię i zachęcają do zabawy.

 

Pierwsze zabawki dla niemowlaka i noworodka

Jak widzisz, zabawki są bardzo ważne dla noworodków i muszą być odpowiednio dobrane pod kątem ich potrzeb oraz jakości wykonania. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, już wiesz, jakie zabawki dla niemowląt kupić! Jeśli szukasz najlepszych produktów tego typu w konkurencyjnych cenach, już dziś zajrzyj na stronę naszego sklepu Pasali.pl. Mamy wszystkie gadżety, których potrzebuje Twoja pociecha. To produkty wyłącznie od najlepszych producentów, sprawdzone i certyfikowane o ogromnej wartości edukacyjnej!